REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
DETAIL ČLÁNKU

Bežecké lyžovanie | 22.2.2023 | Karol Kováč | Čítané 717x | 0 príspevkov v diskusii
Na bežkách v Taliansku- Južné Tirolsko
Gsieser Tal/Val Casies 14.2.-20.2.2023

Pravidelne, od roku 2013 chodíme do oblasti Dolomitov v časti Južného Tirolska ležiaceho na severe Talianska. Do doliny Gsieser Tal/Val Casies nás v počiatkoch prilákali preteky v behu na lyžiach zo série EUROLOPPET - GsieserTal Lauf/GranFondoValCasies. Autonómna oblasť Talianska v ktorej sa bez problémov dohovoríte po nemecky aj taliansky, patrila v minulosti do Rakúska a tak všetky názvy miest a inštitúcií sú uvádzané v nemeckom a talianskom jazyku, preto ich aj ja uvádzam oddelené lomítkom.
V tomto roku sme absolvovali pobyt už 10. krát. Vynechali sme iba rok 2021, keď pre pandémiu Covid-19 sa neuskutočnili ani preteky v behu na lyžiach.
Pre informáciu ešte uvediem, že údolie Gsieser Tal/Val Casies sa nachádza v blízkosti známych stredísk zimných športov ako sú KronPlatz-zjazdové lyžovanie, Antholz/Anterselva-biatlon a Toblach/Dobiacco-bežecké lyžovanie. Všetko sú to pojmy, známe vo svete zimných športov.
Dolina GsieserTal/ValCasies sa rozprestiera od mestečka Welsberg/Monguelfo po St. Magdalenu v nadmorskej výške od cca 1200 do 1500 m n.m., tiahnúca sa od juhozápadu na severovýchod v dĺžke cca 20 km obklopená horskými štítmi siahajúcimi až do výšky 2800 m n.m.
V doline nájdu svoje uplatnenie okrem bežcov na lyžiach, ktorí tu majú k dispozícii viac ako 40 km pravidelne upravovaných tratí, aj zjazdári a skialpinisti. Miestne zjazdovky sú tu tri. V dedinke Taisten/Tesido v dolnej časti údolia, potom v časti Pichl/Cole asi v strede, ako aj v St. Magdalene na severnej časti doliny, kde je najdlhšia zjazdovka - 1200 metrov. Pre nenáročných zjazdárov vyhľadávajúcich menej ľudí sú tieto zjazdovky veľmi vhodné. Pre tých, ktorí chcú svetové stredisko, tak majú možnosť urobiť si výlet do neďalekého Kronplatzu. Zaujímavosťou je, že krátku ale strmú zjazdovku v Pichl/Cole si pred pretekmi vo svetovom pohári v slalome žien vybrala na tréning najlepšia svetová zjazdárka Mikhaela Schiffrinová a aj naša Petra Vlhová.
Skialpinisti tú nájdu vhodné terény na výstupy do okolitých údolí a kopcov, kde je k dispozícii niekoľko chát s krásnymi výhľadmi do doliny a na okolité končiare.
Ako som už písal vyššie, do údolia Gsieser Tal/Val Casies nás pritiahli preteky v behu na lyžiach, ktorých sa zúčastňovala väčšina účastníkov pobytu. S pribúdajúcimi rokmi už súťažiacich ubudlo, ale stále nás to do tejto krásnej doliny ťahá za parádne upravenými bežeckými stopami užiť si pobyt na bežkách. Sú medzi nami i takí, ktorí si nájdu čas aj na výšlapy na skialpoch do okolitých kopcov, či užiť si zjazdovky alebo sa iba prejsť po okolí.
Nebolo tomu inak ani v tomto roku, keď sme si mohli užiť za veľmi priaznivého počasia všetky aktivity, ktoré nám príroda a aktívni obyvatelia ponúkajú. V tomto roku sa rozhodlo navštíviť tento krásny kút Talianska celkom 16 členov a priaznivcov nášho klubu a podľa ich vyjadrení boli aj tí, ktorí navštívili túto oblasť prvý krát, s pobytom spokojní.
Aj keď väčšina so zúčastnených sa sem nevracia iba kvôli pretekom, tak pre mňa to stále zostáva výzva a absolvoval som už 10. preteky v behu na lyžiach na dlhej trati. Mal som skvelých fanúšikov, ktorí ma povzbudzovali, za čo som všetkým vďačný, bolo to veľmi príjemné.
Prežili sme takmer týždeň v príjemnom prostredí hôr s vôňou vidieka a u hostiteľov, u ktorých sa už cítime ako doma a nič nám nechýbalo.
Aj teraz sme sa domácim poďakovali za príjemný pobyt a lúčili sme sa s nádejou, že o rok sa opäť radi stretneme.

Diskusia k článku (0 príspevkov)

nie je pridaný žiadny komentár